Dobre praktyki nauczania przez internet

20 zasad bezpieczeństwa, o których powinni pamiętać zarówno szkolni administratorzy,
jak i nauczyciele oraz uczniowie, przygotowując się do lekcji online, aby chronić swoje dane.

W związku z pandemią koronawirusa poczta elektroniczna i inne elementy pracy grupowej,
takie jak narzędzia konferencyjne lub komunikatory internetowe stały się wsparciem dla wielu uczniów i nauczycieli, wykorzystujących zdalne metody nauczania. Korzystając z nich, warto pamiętać o bezpiecznym przetwarzaniu danych.

Zbiór kilkudziesięciu publikacji dotykających problematyki zachowań dzieci i młodzieży w internecie. Przedstawione w publikacjach wyniki badań mogą być wykorzystane przez pracowników naukowych badających zjawisko. Wnioski z badań oraz wskazówki i porady, jak radzić sobie z wieloma problemami, które niesie nieodpowiedzialne korzystanie z sieci mogą być pomocne dla nauczycieli i rodziców, ale także dla starszej młodzieży.

Platforma na której znajdują się e-materiały do większości przedmiotów szkolnych recenzowane przez recenzentów Ministerstwa Nauki i Edukacji. Materiały maja postać tekstów, filmów, animacji, ćwiczeń interaktywnych, scenariuszy lekcji. Baza materiałów jest bezustannie poszerzana. Po zalogowaniu się na platformę istnieje możliwość kompletowania własnych zbiorów materiałów i udostępniania ich uczniom w formie podręczników elektronicznych.

Zintegrowana Platforma Edukacyjna (ZPE) to bezpłatne treści edukacyjne dostępne dla każdego, z dowolnego miejsca na świecie o każdej porze – przez 7 dni w tygodniu i 24 godziny na dobę. Szereg narzędzi tej platformy pozwala na tworzenie lekcji interdyscyplinarnych, autorskich wersji podręcznika, ponadto ułatwia on zarówno pracę grupową, jak i kształcenie indywidualne. Materiały ZPE obejmują wszystkie etapy edukacji, od edukacji wczesnoszkolnej aż po szkoły ponadpodstawowe (również zawodowe).

Przedstawiono analizę zalet wykorzystywania technologii w procesie nauczania, w tym:

  • zwiększenie zaangażowania uczniów
  • utrwalanie wiedzy
  • indywidualizacja procesu uczenia się
  • rozwijanie umiejętności współpracy
  • kształtowanie kompetencji miękkich
  • wartość dodana dla nauczyciela
Kurs
Wirtualna międzynarodowa szkoła letnia